Rasojantys, drėgni langai ir palangės – itin opi ir dažna problema, su kuria susiduria daugelis tiek namų, tiek butų savininkų. O priežasčių, kodėl langai rasoja, yra ne viena: per žema patalpų temperatūra, prastas vėdinimas, didelis drėgmės kiekis patalpose.
Rasoja tiek plastikiniai, tiek ir mediniai langai. Langų rasojimas, drėkstančios, o vėliau netgi pelyjančios sienos – sudėtinė problema, todėl nustatyti, kodėl visgi langai rasoja, gali būti sudėtinga. Santykinis oro drėgnumas patalpose, pagal Higienos normų standartą, negali būti didesnis, kaip 40 – 60%, o mažiausia galima, arba ribinė temperatūra turi būti ne mažesnė, nei aštuoniolika laipsnių.
Didesnę drėgmę patalpose dažnai, net nejausdami, skatiname mes patys. Ruošiant maistą, prausiantis po dušu, netgi kvėpuojant ar prakaituojant į aplinką mes išskiriame vandens garus, kurie „nusėda“ ant langų. Papildomi drėgmės atsiradimo šaltiniai yra skalbinių džiovinimas, gamtinių dujų deginimas ir netgi kambariniai augalai. Ir kuo daugiau vandens garų susitelkia patalpų ore, tuo didesnis santykinis oro drėgnumas.
Padažnėjęs langų rasojimas galimas dėl gėlėmis apstatytų palangių, kurias palaisčius šilumai sklindant nuo radiatorių, pradeda rasoti langų apačios. Kita priežastis – jei palangės yra plačios, tada užstoja radiatorius ir nuo jų sklindanti šiluma nepasiekia lango apačios, kuri santykinai yra šalčiausia lango vieta. Tada padidėja drėgmės kiekis, langai pradeda rasoti.
Dažnai langai patalpose užrasoja ir esant nepakankamai temperatūrai. Labiausiai problema išryškėja ir tampa aktuali šaltuoju metų periodu, kai taupymo sumetimais, dėl mažesnės sąskaitos už šildymą, arba siekiant sunaudoti mažiau kietojo kuro, pradedama taupyti. Pagal šiuo metu galiojančias higienos normas, tam kad užtikrinti minimalų komfortą reikia, kad patalpose būtų ne mažesnė, nei dvidešimties laipsnių temperatūra. Jeigu temperatūra patalpose mažesnė nei norma, po kurio laiko neišvengiamu taps ne tik langų rasojimas, bet atsiras pelėsis, kuris sunkiai išnaikimas, o nesiimant jokių priemonių, tik plis.
Siekiant išvengti langų rasojimo patariama nuvalyti drėgmės perteklių nuo langų rėmų, tam iš karto užkertant kelią pelėsio susidarymui. Taip pat svarbi nuolatinė patalpų temperatūros ir drėgmės kontrolė. Kaip prevencinę priemonę prieš drėgmę galima naudoti prietaisus drėgmei “surinkti”. O patalpų vėdinimas maksimaliai sumažintų langų rasojimo galimybę. Tačiau šios prevencinės priemonės laikinos.
Per didelis langų rasojimas ir atsiradęs drėgmės kiekis – priežastis, dėl kurios nepataisomai gali būti sugadinti mediniai langai. Norint ilgalaikio rezultato ypatingai svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar geros kokybės mediniai arba plastikiniai langai sudėti Jūsų namuose. Taip pat ne mažiau svarbu išsiaiškinti, ar kokybiškai į langus įmontuoti selektyviniai, t.y. šilumos prevencijos stiklo paketai. Rekomenduojama stiklo paketus, kurie buvo įmontuoti prieš dešimt ar daugiau metų, pakeisti į naujoviškus stiklo paketus su selektyviniu stiklu. Jei nusprendėte atsinaujinti ir užsisakyti naujus plastikinius langus, būtinai pasidomėkite, ar jie bus stiklinami selektyviniais stiklo paketais su termo rėmeliu. Tokiu būdu apsidrausite ir ilgam laikui pamiršite apie langų rasojimą, tiek plastikiniai, tiek mediniai langai taps trigubai šiltesni, tuo pačiu ir ekonomiškesni.
Taigi, jei norite ilgam laikui pamiršti drėgnus langus ir palanges, gyventi ekonomiškiau, sveikiau, problemos sprendimą rasite apsilankę https://www.statybuabc.lt/langai/plastikiniai-langai/ tinklalapyje.