Durys – tai vienas svarbiausių gyvenamosios erdvės elementų, atliekantis ne vien mechanines, tačiau ir bendro namo interjero bei eksterjero dizaino funkcijas. Labai svarbu tinkamai išsirinkti tiek lauko, tiek vidaus duris, nes nuo jų priklausys jūsų šiluminės išlaidos, bendras jaukumo jausmas ir netgi jūsų namo ar buto vertė.

Vidaus durys

Kaip ir minėjau, visos durys skirstomos į du pogrupius: vidaus ir lauko. Šiandien kalbėsiu apie vidaus duris.

Interjero (vidaus) durys – tai durys, kurios, kaip galima spręsti iš pavadinimo, sutinkamos namo viduje. Esant poreikiui, jos gaminamos įvairių dydžių, bei savybių. Dabartinėje rinkoje išskiriamos šešios pagrindinės vidaus durų rūšys:

1. Faneruotos vidaus durys

Pagrindinis šių durų bruožas, geras kainos ir kokybės santykis, nors pati kaina ir priskiriama vidutinei kategorijai, kokybė ją puikiai atitinka. Šios durys gaminamos durų pagrindą apklijuojant pasirinktu medienos lukštu (šis lukštas priklausomai nuo poreikių gali būti: ąžuolo, klevo, beržo ir t.t.), kuris apklijuojamas naudojant karštą presą. Lukšto dar kartais vadinamo faneruote, sluoksnis gali būti nuo 0,6 mm iki 3 mm, kuo šis sluoksnis storesnis tuo durys ilgiau išliks estetiškai tenkinančios. Faneruotų durų termoizoliacinės savybės labiausiai priklauso nuo užpildo. Pigiausios, užpildomos akytu kartonu ir savaime suprantama, pasižymi blogiausiomis šiluminės izoliacijos savybėmis. Aukštesnės klasės faneruotos durys užpildomos medžio drožlėmis, dėl to yra geresnių termoizoliacinių savybių. Tačiau tiems, kas išties nori šiltų faneruotų durų, patariame pirkti su klijuotos medienos užpildu, žinoma, šių parametrų durys bus brangiausios. Šios rūšies durų kaina gali būti netgi tris kartus mažesnė nei medžio masyvo vidaus durų

Vidaus durys (2)

2. Laminuotos vidaus durys

pagrindinis šių durų bruožas, itin žema kaina. Tačiau ši žema kaina yra pasiekiama paaukojant kokybę, todėl pirkdami laminuotas duris, nesitikėkite itin patvaraus produkto. Savaime suprantama, jog tai nebloga išeitis žmonėms, norintiems sutaupyti. Šių durų gamybos principas panašus ir į faneruotų, tačiau vietoj medienos lukšto užklijuojama speciali plėvelė, dėl kurios pamatomas ir kitas šių durų pliusas – plačios dizaino galimybės. Vidinis užpildas gali būti tiek kartoninio pagrindo, tiek klijuotos medienos, savaime suprantama, jog klijuotos medienos užpildas brangesnis, todėl turėkite tai omenyje. Taip pat verta žinoti, kad restauruoti jas yra sudėtinga, o tai reiškia, jog ir brangu, todėl to daryti tiesiog neapsimoka.

Vidaus durys (3)

3. Medinės vidaus durys

Labiau žinomos kaip medžio masyvo vidaus durys, labiausiai pasižyminčios ilgaamžiškumu. Gaminamos iš vienos rūšies medžio, dažniausiai ąžuolo, uosio arba alksnio. Rečiau sutinkamos didmeninėje prekyboje, dažniau gaminamos pagal užsakymą. Itin kokybiškai pagamintų medžio masyvo durų eksploatacinis periodas gali siekti net 50 metų, žinoma jos gali būti restauruojamos, tokiu būdu prailginant jų gyvavimo laikotarpį. Dažniausios šių vidaus durų savininkų problemos, drėgmės įtakota deformacija bei nusėdimas dėl didelio durų svorio. Medinės vidaus durys taip pat gali būti gaminamos iš kitų medžio masyvų pvz. eglės, pušies ar raudonmedžio. Kainos atžvilgiu durys, pagamintos iš šių medžių, yra pigesnės už faneruotas, tačiau tai prieš jų apdažymą, dėl kurio, pigesnio medžio masyvo durų kaina išauga. Rinkoje šių masyvų durys sutinkamos rečiau, nes kokybės atžvilgiu jos yra prastesnės, laikui bėgant spygliuočių masyvo durys turi savybę tamsėti, spalva kinta netolygiai, atsiranda dėmės. Kaip ir tvirtųjų medžių masyvo durys, jos turi savybę deformuotis nuo drėgmės pokyčių.

 Vidaus durys (4)

Toliau aptarsiu rečiau rinkoje sutinkamas vidaus duris, jos pasirenkamos išskirtiniais atvejais, esant specifiniams pirkėjo poreikiams, tačiau apie šias durų rūšys taip pat vertėtų žinoti.

4. Metalinės (plieninės) vidaus durys

Šios durys dažniausiai sutinkamos visuomeninės paskirties pastatuose t.y. parduotuvėse, gamyklose, ligoninėse ir t.t. Kadangi šios durys yra gaminamos iš metalo, jų kokybė neginčijama. Šios durys atsparios klimato pokyčiams, mechaninei deformacijai. Iš visų minėtųjų durų rūšių, yra saugiausios. Termoizoliacinių savybių atžvilgiu, ne pačios geriausios, todėl jas pirkdami, savo šiluminių išlaidų nesutaupysite. Kalbant apie kainą, verta paminėti jog jos yra priskiriamos aukštesnės kainos kategorijai.

Vidaus durys (5)

5. Aliuminės vidaus durys

geriausios apibūdinamos kaip tvirtesnis metalinių vidaus durų brolis. Iš esmės jų savybės tokios pačios kaip ir metalinių durų, nes ir pats aliuminis yra metalas, tačiau jos vis tiek yra patvaresnės, o taip pat ir nerūdijančios. Savaime suprantama, dėl minėtųjų savybių jų kaina dar aukštesnė nei metalinių vidaus durų, kaip ir pastarosios, jos dažniau sutinkamos visuomeniniuose pastatuose, tačiau kartais ir nuosavuose namuose, deja dėl savo kainos Lietuvoje nėra itin populiarios.

Vidaus durys (6)

6. Plastikinės vidaus durys

Kaip ir plastikiniai langai, taip ir šios vidaus durys pasižymi dviem pagrindiniais bruožais: prieinama kaina bei gera šilumine izoliacija. Kaip ir kiti plastiko produktai, dėl šiluminių skirtumų gali deformuotis, tačiau turint omenyje jog jos naudojamos namo viduje, tai neturėtų kelti itin didelių problemų. Pirkėjams, norintiems kažko įdomesnio, pasisekė, nes ši durų rūšys turi gan platų dizaino ir spalvų pasirinkimo spektrą. Kainos atžvilgiu, šios durys priskiriamos vidutinės kainos kategorijai.

Vidaus durys (7)

Aptariau pagrindines vidaus durų rūšis, dabar noriu pakalbėti apie bendrinius kriterijus ir parametrus į kuriuos reikėtų atsižvelgti, renkantis jums tinkamą produktą. Taigi išskirčiau šiuos aspektus:

  • Kokybė – savaime suprantama, jog norėsite kokybiškų durų. Durų kokybė matuojama skirtingais kriterijais: ilgaamžiškumu, patvarumu, atsparumu klimato poveikiui, šilumine izoliacija, garsine izoliacija ir kitais. Visų šių duomenų reikia teirautis pačio pardavėjo, kadangi kiekvienos durys yra skirtingos, šie durų parametrai skirsis, tačiau žinant juos, galima tiksliai palyginti skirtingus durų tipus.

Vidaus durys (8)

  • Kaina – turbūt lengviausiai suprantamas aspektas, nes išties tereikia pažvelgti į skaičių. Tačiau lyginant skirtingų pardavėjų produkciją, labai svarbu išsivesti kainos vidurkį, kuris leistų pamatyti tikrąją produkto kainą. Tai padaryti labai paprasta, tiesiog pasiteiraukite penkių arba daugiau tiekėjų, savo norimo produkto kainos ir išveskite vidurkį. Durys, kurių kaina kur kas žemesnė arba didesnė už šį vidurkį, gali būti brokuotos arba neatitikti savo kokybės.

Vidaus durys (9)

  • Garantija – vėlgi, šį aspektą suprasti nėra sudėtinga. Iš tiesų reiktų prašyti kuo ilgesnės garantijos, didžioji dauguma durų tiekėjų Lietuvoje suteikia 5 metų garantiją. Verta atkreipti dėmesį ir vengti tų produktų, kurių garantija itin trumpa, nes tai yra brokuotų durų įspėjamasis ženklas.

Vidaus durys (10)

  • Dizainas – šis vidaus durų aspektas yra subjektyvus ir priklauso vien nuo jūsų, tačiau kartais verta atkreipti dėmesį į einančias tendencijas, pavyzdžiui paskutiniu metu pilka spalva ir jos atspalviai patapo populiaresni. Žinoma tokia klasika kaip ąžuolo masyvas, niekad neišeina iš mados, tačiau kaip ir minėjau, kokį durų dizainą pasirinksite, priklauso vien tik nuo jūsų.

Vidaus durys (11)

Tikiuosi, kad šis straipsnis padėjo jums suprasti, kokių vidaus durų norite ir kaip jas reikėtų išsirinkti. Kilus klausimų, rašykite elektroninio pašto adresu: info@statybuabc.lt, arba skambinkite informaciniu telefonu numeriu +37037212070