Yra sakoma, kad „skūpus“ moka du kartus. Taigi, jei namas suprojektuotas netinkamai, statybos darbai atlikti atmestinai, statant būstą buvo naudotos nekokybiškos medžiagos, (dėl kurių po kurio laiko atsiranda konstrukcinių elementų deformacijos) ir kiti lėšų taupymo būdai statant svajonių namą, anksčiau ar vėliau jo šeimininkams atsirūgsta keliagubomis remonto išlaidomis. Iliustracijoje matyti, kad netinkamai apšiltinus stogą, arba visai jo neapšiltinus, prarandama apie 35 proc.šilumos.

Taigi, kaip nepadaryti klaidų arba tinkamai jas taisyti, šiltinant individualaus būsto mansardas, palėpes ir modernizuoti stogo konstrukciją, kad pinigai  nebūtų paleisti vėjais? Specialistai pabrėžia, kad vykdant individualaus gyvenamojo namo modernizaciją ypač svarbu pasirinkti optimalų sprendimų ir priemonių kompleksą, užsitikrinti tinkamą jų realizaciją ir suvaldyti visą procesą.

Nesvarbu, kokio nuolydžio ir tipo yra jūsų namo stogas, tai svarbiausia pastato atitvarinė dalis. Nuo jo stovio didžiąja dalimi priklauso, ar efektyviai panaudojate šilumos energiją ir kiek šilumos statinys praranda, jei yra stogo deformacija. Tik sumažinę šilumos nuostolius per stogą, suvartosite mažiau energijos visam namui šildyti, tuo pačiu sutaupysite. Namų stogai būna dviejų tipų: plokštieji ir šlaitiniai. Šilumos izoliacijos įrengimo požiūriu stogai dar skirstomi į apšiltintus – kai po jais įrengiamos šildomos patalpos, ir neapšiltintus – kai po jais paliekamos nešildomos erdvės, negyvenamos palėpės.

Mūsų šalyje gyvenamieji namai dažnai statomi su palėpėmis, todėl stogas šiltinamas tarp gegnių įrengiant izoliacinį šilumos sluoksnį. Jei gegnės žemesnės, tai jos paaukštinamos ant jų prikalant atitinkamo storio lentą. Iš vidinės pastato pusės, ant gegnės, tvirtinama vandens garų izoliacija (kartu tai ir oro barjeras); paprastai tam naudojama polietileno plėvelė. Prie gegnės apačios per pritvirtintą polietileno plėvelę yra prikalami mediniai pagaliai ar metalo profiliai, ant kurių vėliau tvirtinama lubų apdaila.

Šlaitiniuose stoguose, kai naudojama mažai vandens garams laidi hidroizoliacija, šilumos izoliaciją iš universalių plokščių reikia apsaugoti nuo vėjo. Tam naudojamos specialios plėvelės, kurios mažai laidžios orui, bet pralaidžios vandens garams, arba, mineralinės vatos plokštės. Vėdinamas oro tarpas turi būti įrengtas tarp hidroizoliacinės plėvelės ir apsaugos nuo vėjo plokštės. Pagal specialius reikalavimus stogui vėdinti ties karnizu ir kraigu turi būti įrengtos vėdinimo angos. Kai stoge yra pritvirtinta vandens garams laidi plėvelė (difuzinė plėvelė), atskiro sluoksnio apsaugai nuo vėjo įrengti nebereikia. Difuzinė plėvelė glaudžiama tiesiai prie šilumos izoliacijos plokščių. Vėdinamas oro tarpas turi būti įrengtas virš difuzinės plėvelės, užtikrintas oro judėjimas šiame tarpe, tai yra karnize (stogo apačioje) ir kraige (stogo viršuje) šis oro tarpas turi susisiekti su lauko oru. Virš hidroizoliacijos sluoksnio išilgai gegnės kalama lenta, ant jos skersine kryptimi grebėstai, ant kurių tvirtinamos čerpių arba banguotų lakštų dangos.

Specialistai pabrėžia, kad visi sluoksniai labai svarbūs, todėl bet kuri klaida, padaryta dabar, jums brangiai kainuos vėliau. Jeigu planuojate namą statyti su palėpe, kuri liks šalta ir nenaudojama izoliacinio šilumos sluoksnio tarp gegnių nereikia. Stogo konstrukcija tampa paprasta: naudojama tik hidroizoliacija, virš jos suformuojamas oro tarpas bei stogo danga. Šiltinimo sluoksnis įrengiamas ant perdangos.Svarbu užtikrinti, kad patikimai į vieną būtų sujungti šilumos izoliacijos sluoksniai ant perdangos ir ant išorės sienos. Likusi didelė erdvė palėpėje tarp lubų ir išorinės stogo konstrukcijos leidžia  sumontuoti storesnį izoliacijos sluoksnį. Ypač svarbu apsaugoti šilumos izoliacijos plokštes pastate nuo šalto oro patekimo į patį šiltinimo sluoksnį, todėl reikėtų nepamiršti šiltinant  panaudoti apsaugą nuo vėjo – difuzinę plėvelę arba mineralinės vatos plokštes. Palėpė turi būti vėdinama, todėl namo galuose reikia įrengti vėdinimo angas.

O štai stogo renovaciją reiktų pirmiausia pradėti nuo aiškaus suvokimo, ko norite: pakeisti stogo dangą, ar įsirengti mansardą padidinant gyvenamąjį plotą, kokios stogo dangos norėtumėte, nes pasirinkimas platus. Stogo renovacijos metu taikomi tokie pat medžiagų naudojimo principai ir sprendimai, kaip jau paminėti kalbant apie naujai įrengiamus stogus. O visą detalesnę informaciją ir pagalbą galite rasti internetiniame puslapyje www.statybuabc.lt ir vėliau susisiekę asmeniškai.