Jei statotės namą, Jums kils klausimas: PVC langai ar mediniai? Šiuo straipsniu pasidalinsiu savo patirtimi apie langų technologiją. Esu tikras, kai baigsite skaityti Jūs turėsite atsakymą, kokių langų pageidaujate.

Šiandieninis žmogus turi begales pasirinkimų įvairiose situacijose. Galim rinktis viską pagal savo poreikius ir galimybes, bei mūsų pačių susikurtus prioritetus.

plastikiniai langai

Šiais laikais, kai viskas sparčiai tobulėja, norisi, kad kiekvienas daiktas kurį, mes įsigijime ne tik, kad atliktų gerai savo funkcijas, bet kad ir atrodytų estetiškai, tarnautų ne kelerius metus ir dar, kad būtų draugiškas aplinkai. Ypatingai į tai atkreipiamas dėmesys, kai perkamo daikto kaina yra nemaža.

Surašiau labai daug prioritetų, kuriuos sunku suderinti su žema kaina, bet argi mes norime į savo namus įrengti pigius ne kokybiškus statytbinius gaminius, kuriuos pakeisti be proto brangu? Manau, kad ne.

Renkantis langus siūlau atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus, kurie palengvins jūsų apsisprendimą.

namo langai

1. Šiltumas

Manau, kad nesvarbu ar pasirinksite PVC langus ar medinius, šilumos sulaikymu vienas kitam nenusileis. Tačiau reikia nepamiršti, kad būtina atkreipti dėmesį stiklo paketo storį, bei iš kelių kamerų susideda pats langas.

plastikiniai langai

PVC profilių pagaminti ir tinkamai sumontuoti langai yra labai sandarūs, todėl, atsižvelgiant į juos, skaičiuojamas visos būsto vėdinimo sistemos ir mikroklimato parametrų palaikymas. Kitu atveju gali atsirasti problemų, susijusių su santykinės oro drėgmės padidėjimu.

Didžioji dalis langų pirkėjų pagrindinį dėmesį skiria langų šilumos perdavimo koeficientui, kadangi pageidauja mažesnių šildymo sąskaitų ateityje. Plastikinių langų šiluminės savybės priklauso nuo langų rėmų pločio, kamerinės struktūros bei specialių užpildų. Mediniai langų rėmai ne tik suteikia geresnę šilumos izoliaciją, bet ir daug geriau sulaiko triukšmą, vibracijas, yra atsparūs elektrostatiniams krūviams ir nepasižymi dulkių kaupimu. Mediniai langai padeda išlaikyti drėgmės balansą, nes natūrali medžiaga geriau geba „kvėpuoti“.

namo langai

2. Atsparumas drėgmei

PVC langai šioje vietoje yra pranašesni už medinius langus, nes jų neveikia šilumos ir drėgnumo skirtumai ir lango rėmo konstrukcijos išlieka stabilios.

Tuo tarpu mediniai langai šiems veiksniams yra jautrūs, todėl nuo drėgmės ir šilumos pokyčių gali išsikraipyti dėl išbrinkimo arba pernelyg didelio medienos išdžiūvimo tuomet sunkiau arba atsidarinėja arba pasidaro ne tokie sandarūs.

mediniai langai

Įsivaizduokite situacija, Jūs per vasara planuojate pastatyti namą, padaryti rudenį vidaus apdailą, viską užsandarinti ir palikti nebaigtą namą pavasariui. Tokiu atveju, mediniai langai gali išsikraipyti, jie praras sandarumą. Jūsų name bus be galo daug drėgmės, kuri neigiamai veiks medinius langus.

PVC langams didelis drėgmės kiekis visiškai vienodai, todėl jei jau jie išsikraipytų, tai tik dėl montavimo klaidų. O apie montavimo niuansus aš papasakosiu kitame straipsnyje.

namo langai

3. Tvirtumas

Plastikiniai langai yra labiau atsparesni mechaniniams veiksniams, tuo tarpu mediniai gali būti ne tokie tvirti tokiems išorės veiksniams kaip mechaniniai pažeidimai ir oro temperatūrų svyravimai.

Dėl oro temperatūros ir aplinkos drėgmės svyravimų medis turi savybę plėstis arba trauktis. Noriu atkreipti dėmesį, kad yra labai svarbu parinkti tinkamus tvirtinimo elementus. Netinkamai atliekant lango montavimą, nukenčia ne tik sandarumas, bet ir pačio lango tvirtumas kaip vienos iš sudedamųjų namo dalių.

mediniai langai

Ypač budriems reikia būti, kai nuosavame name statome didesnių gabaritų langus. Tinkamai jų nesuprojektavus ir neįvertinus tenkančių apkrovų, langai gali neatlaikyti stipraus vėjo gūsių, taip pat reikia atkreipti dėmesį ar pakankamai lengvai ir sandariai užsidaro jei bandoma darinėti.

Siekdami užkirsti kelią galimam įsilaužimui rinkitės langus su apsaugančiais apkaustais, kadangi paprastai bandydami įsilaužti vagys su laužtuvu iškelia langų varčią fiksuojančias detales.

namo langai

4. Ilgaamžiškumas

Gerai prižiūrimi langai gali tarnauti apie 15 metų, o kartais ir ilgiau. Skirtumas tik tas, kad su mediniais langais šioje vietoje reiks įdėti daugiau darbo ir pinigų, nes kainuos papildomas impregnavimas kas kelerius metus.

namo langai

Tuo tarpu pvc langus reikės tik pavalyti su šluoste, jei juos naudositės pagal gamintojo pateiktas instrukcijas. Vienas iš langų priežiūros momentų – varčios reguliavimas. Jis padeda atsikratyti kai kurių, su langais susijusių bėdų. Kiti rūpesčiai, susiję su langų priežiūra – sutepimas, normalus periodiškas.

namo langai

Dar noriu pridurti, kad reikia atkreipti dėmesį į keičiamas – įveriamas tarpines. Šios nėra daug brangesnės, tačiau per ilgą laikotarpį susidėvėjusias tarpinių gumas vėliau nesunku bus pakeisti naujomis. Pasirinkus tokį sprendimą, gerokai pailgės lango eksploatacijos laikotarpis, palyginti su nekeičiamomis tarpinėmis ir nenukentės lango sandarumas.

5. Kaina

Vis dėl to PVC langai yra pigesnis pasirinkimas, tačiau ir čia būkite atidūs, rinktis reikia ne patį pigiausią variantą. Rinkitės patikimą, senai dirbančią įmonę, turinčia savus montuotojus ir atsakingai žiūrinčia į savo montuojamus gaminius, bei klientų pageidavimus.

namo langai

O jei medinius langus jums pasiūlė už tokią pačią kainą kaip ir plastikinius, rekomenduoju pasitikslinti lango technines savybes.

Stiklo paketo charakteristikos:

Rekomenduoju nepataupyti ir kokybiškiems priedams, kurie Jūsų langus padarys dar labiau komfortiškesnius.

namo langai

6. Ekologiškumas.

Tiek vienus, tiek kitus langus galim vadintis draugiškais gamtai, nes tiek vieni tiek kiti gali būti perdirbami. Jei jau Jums labai svarbu natūralumas, tada turiu pripažinti, kad mediniai langai yra daugiau iš natūralesnių medžiagų, bet juos yra sunkiau prikelti antram gyvenimui (praktiškai neįmanoma), kai tuo tarpu PVC langai yra sėkmingai vėl perdirbami.

namo langai

Kaip palyginimui galime pateikti vokiečių firmos „Hiuls“ atlikto vienodų langų iš poli vinilo chlorido (PVC) ir medienos energijos sąnaudų analizę. Kaip išaiškėjo, dvipusio medinio lango 2,58 kv. m pagaminimui reikia 22,9 kg medžio, kas sudaro 20% visos pradinės medžiagos masės. Analogiškam langui iš PVC pagaminti reikia 31,2 kg PVC, kur atliekos sudaro ne daugiau 10 %, be to, visos jos praktiškai panaudojamos antriniam perdirbimui. PVC langų gamybai sunaudojama vidutiniškai 15 % mažiau energijos, negu langų gamybai iš medienos (atatinkamai 2540 MJ ir 2900 MJ).

Išvada, gaminant plastikinius langus mažiau pakenkiama gamtai.

namo langai

7. Priežiūra

PVC langų priežiūra yra lengva, tiesiog reikia naudotis duotomis instrukcijomis iš gamintojo, keletą kartų per metus pravalant visus tarpus ir patepant vyrius jei yra būtinybė.

Mediniai langai reikalauja daugiau dėmesio, jei norim, kad jie ilgiau išliktų gražūs ir neprarastų kai kurių savo techninių savybių. Tai yra kas 3-5 metus juos reikia perdažyti, perlakuoti.

namo langai

8. Dizainas

Tiek PVC langai tiek mediniai turi savo žavesio. Tik plastikinių langų spalvų ir ornamentų pasirinkimo spektras platesnis, juos netgi galima padaryti tokios medžio imitacijos, kad net sunku bus atskirti ar tai medis, ar pvc.

namo langai

Mediniai patys iš savęs yra nemirštanti klasika, jau vien pasirinkus medienos rūšį: pušį, maumedį, ažuolą ar kitą; tašo rievės ir spalva duoda savo grožį ir išskirtinumą. Medį taip pat galima dažyti, tačiau tada jis praranda dalį savo natūralaus žavesio už kurį jūs mokate brangiau plius dar prisideda papildomai dažymo kaina ir taip langas išbrangsta dar labiau.

Taigi tikiuosi apžvelgus šiuos kriterijus jums bus lengviau pasirinkti jums patį tinkamiausią variantą, kuris bus ne tik gražus, modernus, bet ir taupys jūsų namo šilumą ir jūsų pinigus.

namo langai

Jei atvirai, aš matau daugiau pliusų pas plastikinius langus, bet tai yra kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Tikiu, kad šis straipsnis bus Jums labai naudingas ir Jūs jau žinosite, kokio tipo langų reikia Jūsų namui.

Saulius Vepštas

info@statybuabc.lt