Pamatai – pastato konstrukcija, esanti po žeme. Jos paskirtis – perduoti pastato apkrovą gruntui, esančiam po šia konstrukcija.

    Gruntas, dar vadinamas pagrindu, būna kelių rūšių:

  • Natūralus – dirbtinai nepakeistas ir nesugadintas gruntas.
  • Dirbtinis – sustiprintas ir pritaikytas pamatų įrengimui.

Prieš pradedant statyti pamatus, pirmiausia reikia atlikti grunto tyrimus. Jeigu pamatus jums stato kita įmonė, ji tyrimus atliks pati, tačiau jeigu pamatus statysitės pats, patartina pasisamdyti geologinius tyrimus atliekančius specialistus.

Atliekant grunto tyrimus, nustatoma, kokio gylio pamatai bus reikalingi. Pamatų gylis priklauso nuo dirvožemio, geografinės vietos, grunto sudėties, bei gruntinių vandenų.

Kitas svarbus pamatų įrengimo žingsnis – tinkamų pamatų išrinkimas. Yra trys žinomiausios pamatų rūšys:

  • Juostiniai pamatai dažniausiai sutinkami, naudojami vietose, kur laikantysis gruntas yra aukštai. Tai vienintelis variantas, leidžiantis įsirengti rūsį, taip pat vienas iš pigesnių.
  • Poliniai pamatai įrengiami tada, kai laikantysis gruntas yra per žemai arba gruntinis vanduo būna per arti paviršiaus. Tai pigesnis variantas nei juostiniai pamatai, deja, šių pamatų įrengimas reikalauja specialios technikos.
  • Plokštuminiai pamatai – geriausias pasirinkimas šiluminės izoliacijos atžvilgiu. Šie pamatai gali būti įrengiami „silpno“ grunto vietovėse. Tai brangiausias variantas, todėl retai sutinkamas Lietuvoje.

Išsamiau apie kiekvieną pamatų rūšį

Juostiniai pamatai

dar gali būti skiriami į du kitus tipus:

  • Monolitiniai.
  • Surenkamieji (surenkami iš pamatinių blokų)

Tai yra populiariausia pamatų rūšis Lietuvoje. Juostiniai pamatai (surenkamieji) įrengiami tuomet, jeigu gruntas, kuris juos laikys, yra aukštai. Kitais atvejais vietose, kuriose gruntas dėl drėgmės gali plėstis, arba dirvožemis yra molingas, naudojami juostiniai (monolitiniai) pamatai. Tai yra vieninteliai pamatai, leidžiantys turėti rūsį. Šių pamatų privalumas yra ganėtinai žema jų kaina bei lengvas įrengimas.

Poliniai pamatai

dar skirstomi į tris kitus tipus:

  • Kaltiniai pamatai.
  • Spraustiniai pamatai.
  • Gręžtiniai pamatai.

Puikiausiais variantas žmonėms, gyvenantiems vandeningose vietovėse, kur gruntiniai vandenys slūgso netoli paviršiaus arba gruntas „pasislėpęs“ itin žemai. Poliniai pamatai yra pigesni nei juostiniai pamatai, šie pamatai kartais būna vienintelis įmanomas variantas dėl netinkamo dirvožemių ar kitų geologinių sąlygų. Deja, dėl šių pamatų įrengimo būdo rūsio turėti nepavyks, o įrengimui prireiks sunkiosios technikos.

Plokštuminiai pamatai

Naujausia pamatų rūšis Lietuvoje, geriausiai žinomi dėl savo energinio efektyvumo. Puikiai tiks žmonėms, siekiantiems naujovių, arba tiems, kurie ruošiasi gyventi prastesnio grunto vietovėje. Pats geriausias šių pamatų bruožas – puiki šiluminė izoliacija, kurią lemia polistirolo sluoksnis, esantis tarp žemės ir pamato. Verta paminėti, kad šie pamatai, kaip ir poliniai, neleis įsirengti rūsio. Iš visų trijų rūšių jie yra brangiausi.

Pagalba ieškant tinkamų pamatų rengėjų

Jeigu skaitote šį straipsnį, tikriausiai ieškote jums tinkamų pamatų rengėjų, todėl duosime kelis esminius patarimus, kurie padės išsirinkti patikimą įmonę:

  • Raskite atsiliepimus apie atitinkamą įmonę, tai padaryti nėra sunku, nes kiekviena įmonė dažniausiai pateikia juos savo internetiniame puslapyje.
  • Pasiteiraukite įmonės klientų apie atliktų darbų kokybę.
  • Įvertinkite kelių įmonių kainas. Jeigu įmonės paslaugų kaina bus neįtikimai žemesnė, įrengtų pamatų kokybė nebus pati geriausia.